tunele foliowe

Tunel foliowy duży

Powrót
Wiele osób, które trudnią się uprawa roślin na większą lub mniejsza skalę staje przed dylematem, co wybrać - ogrodowy tunel foliowy, czy szklarnię? Ciężko udzielić jest jednoznacznej rady i stwierdzić, iż jedno z tych rozwiązań w każdym przypadku okaże się lepsze. Wiele zależy bowiem od tego co chcemy uprawiać oraz od tego, jak dużej ilości plonów oczekujemy.

Tunele foliowe sprawdzają się na działach i w ogrodach, gdzie uprawiane są warzywa czy owoce na prywatny użytek. Własnoręcznie wyhodowane rośliny nie tylko ciekawiej się prezentują, ale przede wszystkim są zdrowsze i pewne jakościowo. Sami o nie dbamy, zatem wiemy, że nie ma w nich niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji. O produktach dostępnych na rynku (chociażby w sklepach sieciowych) powiedzieć tego nie można. Zaletą tunelu foliowego jest niewątpliwie prostota jego montażu i bezproblemowe użytkowanie. Ogrodowy tunel foliowy to przedmiot lekki i łatwo można go przestawić z miejsca na miejsce. Nie mniej jednak tunel foliowy nie może być w naszym ogrodzie obecny przez cały rok. Zdecydowanie nie da się w nim uprawiać warzyw i owoców zimą.

Jeśli zatem zależy nam na całorocznej uprawie, powinniśmy rozważyć wybór szklarni. Wówczas możemy cieszyć się wybornym smakiem owoców i warzyw cały czas. Pamiętać przy tym należy, że szklarnia jest to nieco droższe rozwiązanie niż ogrodowy tunel foliowy. Konieczne w okresie zimowym jest bowiem specjalistyczne, nierzadko kosztowne ogrzewanie. Szklarnia jest też znacznie cięższa, zatem nie można zmieniać jej miejsca w zależności od konkretnych potrzeb. Raz postawiona, stoi zazwyczaj przez długi czas. Ostateczny wybór pomiędzy szklarnią, a tunelem powinien być przemyślany. Kupując przedmioty tego typu o znacznych gabarytach poniesiemy bowiem określony wydatek i należy zdecydować się na takie rozwiązanie, z którego będziemy zadowoleni w dłuższej perspektywie.